تغذیه و تناسب اندام

تغذیه ورزشکارانشاید بتوان گفت ورزشکاران بیش از سایر افراد جامعه ارزش و تاثیر فوق العاده اصول تغذیه را بر بدن انسان شناخته اند. یکی از پر طرفدار ترین درمانها خصوصا در بخش گردشگری سلامت درمان اضافه وزن است. بسیاری افراد برای درمان اضافه وزن خود در ابتدا مستقیما اقدام به برداشتن چربی ها با روش های مختلف پزشکی می کنند. این در حالی است که ابتدا باید فرد علت اضافه وزن خود را مشخص کند تا هرچه دقیق تر بتواند روش کاهش اضافه وزن خود را بیابد و پس از کاهش وزن (چه با رژیم غذایی چه با تکنیک های پزشکی) از برگشت اضافه وزن خود در آینده جلوگیری کند. همانطو که  همه می دانند عموما علت اصلی اضافه وزن انسان ها دریافت کالری بیش از حد مورد نیاز بدن است. لذا فرد برای رسیدن به شرایط ایده آل تناسب اندام باید قبل از هر کار عادتهای تغذیه خود را بهبود بخشد.

امروزه این امر برای همه افراد مشخص شده است که علم تغذیه اصول دقیق علمی دارد و رعایت این اصول علاوه بر کاهش/افزایش وزن (اختلالات وزن) و حفظ تناسب اندام در کنترل بیماری هایی مانند انواع دیابت، بیماریهای کلیوی و دیالیزی، بیماریهای گوارشی ، دورانهای شیردهی و بارداری، رژیم درمانی در افراد با چربی خون بالا، بیماران کبدی، بیماران با فشارخون بالا و بیماریهای قلبی عروقی سلامت استخوان، و رژیم درمانی در اختلالات مادرزادی متابولیکی مانند فنیل کتونوری و سلیاک بسیار ضروری است.

برنامه کنترل یا کاهش وزن با تغییرات در شیوه زندگی (Life Style) و نوع تغذیه و عادات غذائی است که فـرد دارای اضــافه وزن را به آهسـتگی و با همان سرعت چاق شــدن درگذشـته به وضعــیت تنـاســب در وزن، اندام و ســلامت جسـمانی خواهد رسانید و آنرا حفظ خواهد نمود. در این شیوه علمـی که به دور از عجــله و شـتابزدگی می باشـد، فرد بدون تحمل گرسنگی و با اتکا به روشهای تغذیه علمی و همچـنین علایـق غــذائی خود می تواند بر مشـکل اضـافه وزن فائق آید. عوارض ناخواسته ای نظـیر ریزش مو، عصبی شدن ، مشکلات گوارشـی، یبوست، خستگی مفرط و از دست دادن اعتماد به نفس در این روش جایگاهی ندارد .

بعد از مراجعه فرد به کلینیک ها و متخصصین تغذیه ابتدا ضمن بررسی علت چاقی، لاغری یا بیماری فرد، معاینات و آزمایشات لازم انجام می شود و سپس با اندازه گیری قد و وزن و محاسبه BMI و آنالیـز بدن، درصـد و منـاطق تجـمع چربی و محاسبه توده عضلانی؛ رژیم غذایی و ورزش توسط متخصص به فرد داده می شود.

رژیم های غذایی مناسب، باید یک رژیم کامل از همه گروههای غذائی (با رعایت هرم غـذائی ) و مطـابق با مواد غذایی در دسترس فرد و بر اساس علائق و فرهنگ تغذیه ای شخص و همچنین تصحیح عادات غلط غذائی طراحی و تجـویز می شـود .

BODY ANALAYZER

 

امکانات بخش تغذیه و تناسب اندام:

آنالیزوره اندازه گیری ترکیبات بدن
آنالیزور اندازه گیری ترکیبات بدن اطفال
آنالیزور اندازه گیری ترکیبات بدن در بخش و بیمار بستری
ترازوی دیجیتال اطفال
ترازوی ویلچری
دستگاه اسفیگموکر جهت اندازه گیری ولاسیتی جریان خون
دستگاه اکسیلیرومتر جهت اندازه گیری فعالیت بدنی
دستگاه فیت میت جهت اندازه گیری سوخت و ساز پایه
دستگاه وایسکن جهت اندازه گیری چربی شکمی
پمپ و تجهیزات مربوط به لاغری KEN
هولتر فشارخون
ترازوی اندازه گیری وزن بیمار با تخت