دندانپزشکی

دندانپزشکی ایران

دندانپزشكي يك شاخه تخصصي پزشكي است كه شامل تعداد زيادي روش هاي طبي جهت پیشگیری، تشخیص، درمان و جراحي دندان هاست. همچنين امروزه دندانپزشكي شامل خدمات زيبايي دندان ها نیز می شود. گرچه مراجعه به دندان پزشك براي اكثر افراد چندان دوست داشتني نيست اما براي حفظ سلامت دندان ها، مراجعه منظم به دندانپزشكي ضروري است. همچنين انجام خدمات زيبايي بر روي دندان ها مانند بلند كـــردن دنـــدان‌های كوتــاه، بستــن فاصلـــه بیـن دنـــدان‌ها، اصلاح بدشكلی و بـدرنگی دندان‌ها و … از جمله ديگر دلايلي است كه افراد به دندانپزشكي مراجعه مي‌كنند.

 

درمان هاي رايج دندانپزشكي

بسياري از روش هاي رايج دندانپزشكي شامل موارد زير است. گرچه خدمات دندانپزشكي محدود به اين موارد نيست :

– عصب كشي (درمان ريشه)

– ايمپلنت دندان

– پروتز دندان

– پل (بريج)

– تاج دندان

– ارتودنسي

– سفيد كردن دندان

– جراحي لثه

– دندانپزشكي پيشگيري

– خدمات زيبايي

کلینیک دندانپزشکی

پروتز دندان برای ترمیم دندان های آسیب دیده و یا افتاده کاربرد دارد. و عموما دو نوع ثابت و متحرک دارد. پروتز ثابت در واقع روکشی است که بر روی یک دندان قرار می‌گیرد و علاوه بر ترمیمم شکستگی ها، کاربرد زیبایی نیز دارد. پروتز متحرک یا دندان مصنوعی عموما برای افراد مسن تر که دچار ضعف لثه، از بین رفتن دندان ها و استخوان های فک هستند کاربرد دارد. البته خوشبختانه با پیشرفت پزشکی دندان های مصنوعی امروزی بسیار زیباتر و راحت تر از گذشته هستند.

پروتز دندان

پل (بریج) برای ترمیم یک یا چند دندان از دست رفته که در اطراف آن دندان سالم قرار داشته باشد استفاده می شود. به این صورت که با قرار گرفتن روی دندان های اطراف قسمت بدون دندان به شکل یک پل فضای خالی را کامل می کند. انواع مختلفی از پل دندان وجود دارد که بسته به شرایط دندان های بیمار، پزشک متخصص مشخص می‌کند که از چه نوعی باید استفاده بشود.

پل (بریج) دندان

ایمپلنت دندان معمولا به عنوان یک روش جایگزین بجای پروتز دندان پیشنهاد می شود. ایمپلنت دندان یک نوع پایه فلزی خاص از جنس تیتانیوم است که با سلول های بدن سازگار می باشد. در این روش ایمپلنت به عنوان جایگزین ثابت و دائمی برای دندان از دست رفته توسط دندانپزشک داخل استخوان فک قرار داده و قسمت تاج و روکش دندان ساخته شده، بر روی آن قرار می گیرد.

ایمپلنت دندان

درمان ریشه (عصب کشی) درماني است كه براي ترميم و نجات دادن دندانی که دچار پوسيدگي زیاد شده باشد و يا عفونت كرده باشد به كار مي رود. برای درمان ریشه، دندانپزشک عصب و پولپ دندان بيرون می‌آورد و داخل دندان را تميز مي کند تا پوسیدگی و چرک باعث از بین رفتن دندان نشود.

ارتودنسی روشی درمانی است با هدف مرتب و هم ردیف كردن دندان ها و فک ها به صورتی که دندان ها بخوبی روی هم چفت بشوند. گرچه رایج ترین و موثر ترین دوره سنی برای ارتودنسی دوره نوجوانی است اما برای بزرگسالانی هم که در دوره نوجوانی ارتودنسی انجام نداده باشند مي تواند انجام پذيرد.

دندانپزشکی زیبایی به طور کلی با دندانپزشکی عمومی و رایج متفاوت است. در درمان پزشکی رایج هدف پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان است در حالی که در دندانپزشکی زیبایی هدف بهبود ظاهر دندان ها است. سفید کردن و باندینگ دندان ها رایج ترین روش های زیبایی دندان هستند. سفید کردن دندان ها برای کسانی مناسب است که رنگ دندان های آن ها سیاه و لکه دار شده است. باندینگ دندان ها روشی است که با استفاده از مواد رزین رنگ دندان عیوب ظاهری دندان مانند حفره، ترک، فاصله بین دندان ها و بسیاری موارد دیگر بر طرف می شود و لبخند زیبایی را برای فرد ایجاد می کند.

دندانپزشکی زیبایی


گروه گردشگري درمانی اَوِسينا آمادگي دارد تا جهت مشاوره، چك آپ و انجام كليه خدمات دندانپزشکی، بهترین دندانپزشكان و کلینیک‌های دندانپزشکی را در اختيار شما قرار بدهد. جهت اخذ نوبت دندانپزشک و كسب اطلاعات بيشتر با ما ارتباط بر قرار‌كنيد.