چک آپ و غربالگری


چک آپ:

check up

سلامتی و تندرستی مهم ترین سرمایه انسان در طول زندگی می باشد. یکی از اصلی ترین رسالت‌های علم پزشکی پیشگیری و یا شناخت زود هنگام بیماری‌ها است. پیشگیری از بیماری و یا تشخیص زود هنگام آن به خصوص در زمانی که بیماری هنوز ایجاد علامت نکرده و فرد احساس ناخوشی ندارد مهم‌تر و آسان‌تر از درمان بیماری در مراحل پیشرفته و توأم با ظهور عوارض است. امروزه پایش سلامت (چک آپ) نقشی برجسته در شناسایی زود هنگام اختلالات بدن و جلوگیری از بروز عوارض وخیم بیماریها دارد.

غربالگری:
Screening

غربالگری روشی است برای شناسایی افرادی که به ظاهر سالم هستند ولی بیماری و یا اختلالی با ریسک بالایی دارند. غربالگری می تواند احتمال بوجود آمدن یک وضعیت خاص را کاهش دهد ولی نمی تواند تضمینی صددرصد برای عدم بروز آن باشد. از برجسته ترین تست های غربالگری آزمایشات ژنتیک ازدواج و باردای است که امروزه با درصد بالایی باعث جلوگیری از تولد کودکان با اختلالات ژنتیکی شده است.

گروه خدمات گردشگری سلامت اَوِسینا با بهره گیری از همکاری پزشکان، مراکز درمانی و آزمایشگاه‌های تخصصی و فوق تخصصی در زمینه‌های مختلف و استفاده از مدرن ترین تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی به ارائه خدمات پیشرفته بالینی، تشخیصی و آزمایشگاهی مطابق با استانداردهای بین‌المللی می پردازد. افراد مختلف چه بیمار و چه سالم می توانند با ارزیابی تمام سیستمهای بدن با صرف کمترین زمان و هزینه از میزان سلامت جسمانی خود آگاه شوند و در صورت وجود اختلالی به اصلاح سریع آن پرداخته، از بروز عواقب متعدد بیماری‌ها، درآینده جلوگیری نمایند.

 

خلاصه ای از خدمات تخصصی چک آپ :

– آزمایشات روتین و تخصصی: تعیین سطح قند و چربی های خون، شمارش سلولهای خونی، تعیین سطح عناصرحیاتی موجود در بدن نظیر سدیم، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، فسفر و … انجام تست‌های ویروس شناسی(هپاتیت و …)، تستهای کبدی، بررسی عملکرد غده تیروئید، بررسی نشانگرهای زودرس سرطان در خون از جمله اقداماتی است که با توجه به سطح چک آپ انجام می شود.

– بررسی سیستم قلب و عروق: با توجه به شیوع بیماریهای قلبی و عروقی در سطح جامعه، مراکز تخصصی با بهره‌گیری از اقدامات تخصصی و تجهیزات مدرن اقدام به بررسی کامل سیستم قلب و عروق می نماید که از جمله می توان به اکوکاردیوگرافی، تست ورزش و هولتر مانیتورینگ اشاره کرد. ضمن آنکه با استفاده از دستگاه مدرن CT-ANGIOGRAPHY تشخیص زودرس و بدون عارضه تنگی شریان‌های اصلی قلب (کرونر) امکان پذیر می‌گردد.

– بررسی سیستم گوارش: بررسی و تشخیص به موقع بیماری‌های دستگاه گوارش با روشهای نوین آندوسکوپی و کولونوسکوپی صورت می‌پذیرد. جهت پیشگیری از بدخیمی های دستگاه گوارش تحتانی، انجام کولونوسکوپی هر ۱۰سال یک بار توصیه می گردد. با انجام آندوسکوپی و تشخیص به موقع، از بروز عوارض زخم معده و دوازدهه (اثنی عشر) و بدخیمی ها پیشگیری می شود. همچنین با انجام سونوگرافی کامل شکم ارگان‌هایی از قبیل کبد، طحال، کیسه‌صفرا و غدد لنفاوی مورد بررسی دقیق قرار می گیرد.

– بررسی های ویژه آقایان: بررسی کامل دستگاه ادراری تناسلی مردان به ویژه بیماریهای پروستات از طریق معاینه، سونوگرافی و آزمایشات مختلف صورت می گیرد.

– بررسی های ویژه بانوان: ماموگرافی یا سونوگرافی و یا هر دو بر اساس سن و لزوم، پس از انجام معاینات تخصصی توسط پزشک متخصص زنان انجام می گردد؛ انجام پاپ اسمیر و بررسی دستگاه تناسلی از لحاظ عفونتهای خاص و پیشگیری از بدخیمی ها از اقدامات خاص ویژه بانوان می‌باشد.

چشم: معاینات کامل چشم پزشکی با استفاده از جدیدترین و مجهزترین دستگاههای چشم پزشکی روز دنیا انجام و با تشخیص به موقع آب‌مروارید (کاتاراکت)، آب سیاه (گلوکوم) و تغییرات عروق شبکیه از بروز پیامدهای ناگوار بیماریهای چشم پیشگیری می گردد.

– پوست: بسیاری از بیماری‌های پوستی در مراحل ابتدائی علایم و نشانه های اختصاصی ندارند، با پیشرفت بیماری علائم تشدید شده و درمان آن با اتلاف وقت و هزینه فراوان همراه است، تشخیص سریع و به موقع بیماری‌ها و نمونه‌برداری‌های پوستی در صورت لزوم از جمله اقداماتی است که به صورت چک آپ انجام می شود.

مشاوره تغذیه: با عنایت به زندگی ماشینی امروز و عدم تحرک کافی در اکثریت افراد جامعه و استفاده از رژیم‌های غذایی نامناسب، بیماریهای مرتبط با این امر از قبیل چاقی، دیابت، افزایش چربی خون، افزایش فشار خون و… شیوع بیشتری یافته است. با توجه به اینکه رژیم غذایی صحیح کمک شایانی به پیشگیری و درمان این قبیل مشکلات می نماید، انجام مشاوره تغذیه و ارائه رژیم غذایی مناسب به مراجعه کنندگان از اهمیت خاصی در این کلینیک برخوردار است.

– دندانپزشکی: با توجه به عادات غذایی نامناسب در سطح جامعه و مصرف کربوهیدرات فراوان شیوع بیماریهای دهان و دندان به خصوص پوسیدگی های دندان و عفونتهای لثه در سطح جامعه افزایش چشمگیری داشته است. جهت پیشگیری از بروز بیماری و تحمیل هزینه فراوان به بیمار، انجام معاینات کامل دهان و دندان توصیه می شود.

– مشاوره روانشناسی: برای داشتن جامعه ای پویا و شاداب، ارتقاء سطح سلامت روحی و روانی افراد می بایست همگام با سلامت جسمانی صورت گیرد، در این راستا انجام مشاوره روانشناسی و آموزش روشهای کاهش استرس و فراگیری مهارت‌های زندگی توسط روانشناسان مجرب انجام می‌گردد.

 

خلاصه ای از خدمات تخصصی غربالگری(قبل از ازدواج، دوران بارداری و پس از تولد) :

– آزمایشات قبل ازدواج: انجام آزمایشات تخصصی به خواست مشاور و یا پزشک بالینی قبل ازدواج، با هدف پیشگیری بیماری های ناشی از اختلالات ژنتیکی و شناخت بیماری های زمینه ای

– غربالگری سه ماهه اول بارداری (First Trimester Screening Test): انجام آزمایشات غربالگری جنین در سه ماهه اول بارداری (ابتدای ۱۱ تا پایان هفته ۱۳) با استفاده ز خون مادر با هدف تعیین ریسک ابتلا جنین به سندرم داون، تریزومی ۱۸، تریزومی ۱۳

– غربالگری سه ماهه دوم بارداری (Second Trimester Screening/Quadruple Test): انجام آزمایشات غربالگری جنین در سه ماهه دوم بارداری (هفته ۱۵ تا ۲۲) با هدف تعیین ریسک ابتلا به سندرم داون، نقص لوله های عصبی (NTD) و سندروم اسمیت- لملی- اوپیتز (Slos) صورت می گیرد.

– تست غربالگری جامع (Contingent, Integrated, Sequential): تست جامع غربالگری سه ماهه اول و دوم می باشد که به دلیل دقت بالا این تست در تشخیص ناهنجاری ها و نرخ پایین مثبت کاذب آن پیشنهاد می گردد. در این تست روند روتین غربالگری سه ماهه اول انجام شده و ریسک غربالگری گزارش می شود. سپس گزارش دوم بعد از اینکه اطلاعات سه ماهه دوم محاسبه شد، آماده می گردد که در این میان جدیدترین تست جامع (Sequential) در حال حاضر انجام می شود.

– آزمایشات تشخیصی و تاییدی (Amniotic Fluid Test): آزمایشات آمینوسنتز و QF-PCR با استفاده از مایع اطراف جنین که با هدف تشخیص قطعی اختلالات کروزومی (۹۹٫۹%) و در صورت مثبت بودن، توقف بارداری صورت می گیرد.

Non Invasive Fetal Trisomy: جدیدترین روش غیرتهاجمی برای تشخیص آنوپلوئیدی ها (تریزومی ها ۱۳، ۱۸ و ۲۱) می باشد که با خون مادر انجام می شود (۹۹٫۹%) و از هفته ۱۰ بارداری قابل انجام است و علاوه بر آن تعیین جنسیت جنین صورت می گیرد. این آزمایش جایگزین مناسبی برای تست های پرخطر و تهاجمی آمینوسنتز و CVS است.

– غربالگری بیماری های متابولیک نوزادان (Neonantal Screening for Metabolic Diseases): انجام آزمایش پیشرفته غربالگری نوزادان بلافاصله پس از تولد برای بررسی حداقل ۴۳ بیماری متابولیک که فقط با چند قطره خون نوزاد انجام می شود و با هدف پیشگیری از عوارض ناشی از بیماری های متابولیک نظیر عقب ماندگی ذهنی، اختلالات حرکتی، بیماری های چشمی، کبدی و اختلالات تنفسی صورت می گیرد.