درمان سرطان

خطر ابتلا به سرطان برای هر جنسیت و رده سنی وجود دارد. بسته به نوع سرطان، درمان های مختلفی برای مبارزه با سلول‌های سرطانی وجود دارد.

شیمی درمانی (Chemotherapy)، پرتو درمانی (Radiation Therapy) و جراحی تومور (tumor surgery) رایج ترین روش های درمان بسیاری از سرطان ها است. همچنین روش درمان سرطان بسته به سطح پیشرفت (سطح ۱و۲و۳و۴ ) موقعیت سلول های سرطانی و سلامت عمومی بیمار بستگی دارد.

درمان سرطان

روش های درمانی سرطان

بسته به نوع سرطان تشخیص داده شده، پزشکان مشخص خواهند کرد که کدام روش درمانی، بهترین گزینه برای شرایط فعلی بیمار است. عوامل خاصی که مشخص می کند کدام درمان بهترین نتیجه را برای فرد در بر خواهد داشت شامل: نوع تومور سرطانی، اندام یا بافتی از بدن دچار سرطان شده است، سطح پیشرفت سرطان، سن و جنسیت بیمار می باشد.

 

شیمی درمانی: به معنای استفاده از دارو برای حمله و کشتن سلول های سرطانی است. این روش درمانی در مواردی استفاده می شود که سرطان در کل بدن یا بخشی از بدن پخش شده باشد. البته ریزش مو، تهوع و کاهش وزن از عوارض جانبی این روش درمانی است. با این حال، پیشرفت های جدید در داروها باعث کاهش بسیاری از این عوارض جانبی شده است. در بسیاری موارد این درمان به همراه جراحی و پرتو درمانی انجام می شود.

 

پرتو درمانی: به درمان با نوع خاصی از اشعه X (X-Ray) گفته می شود. در این روش با استفاده از تابش پرتو اشعه X سلول های سرطانی تخریب و یا غیر فعال می شوند که این امر باعث جلوگیری از تکثیر آن ها می شود. پرتو درمانی بدون درد است و معمولا زمانی انجام می شود که تومور سرطانی در نقطه خاصی از بدن قرار داشته باشد و در بدن پخش نشده باشد. این درمان نیز ممکن است باعث عوارض جانبی مانند حالت تهوع، ریزش مو و کاهش وزن در بیمار بشود.

 

درمان بیولوژیک (ایمیون تراپی): در این روش جدید درمانی با استفاده از پروتئین، سلول های سفید بدن بیمار تقویت و افزایش داده می شود تا با ویروس ها، باکتری ها و سرطان مبارزه کنند. سلول های T و سلول های B که عموما سلول های جنگجو نامیده می شوند در این روش درمانی با دریافت پروتئین اضافی برای حمله به سلول های سرطانی تقویت می شوند. درمان بیولوژیک عموما به همراه سایر روش های درمانی انجام می شود.

 

هرمون درمانی: معمولا اولین روش درمانی است که برای درمان بیماران مبتلا به سرطان سینه و یا سرطان پروستات که سرطان آن ها در مراحل مقدماتی تشخیص داده شده است استفاده می شود. در زنان استروژن می تواند باعث افزایش سرعت رشد تومور سرطان سینه بشود و در مردان نیز تستوسترون ممکن است باعث افزایش سریع تر تومور سرطان پروستات بشود. داروهای گوناگونی که حاوی هورمونهایی برای جلوگیری از آثار استروژن و تستوسترون هستند، ممکن است باعث شوند که نه تنها ابعاد غده های سرطانی کوچک شوند، بلکه موجب ریشه کن شدن کلی آنها شوند.

 

جراحی تومور: عمل جراحی برای برداشتن تومور سرطانی و بافت های مبتلا در بدن بیمار انجام می شود. این روش می تواند برای درمان سرطان روده بزرگ، کبد، ریه و سایر اندام بدن استفاده شود. جراحی نیز بسته به سطح پیشرفت سرطان ممکن است به همراه سایر روش های درمانی جهت اطمینان از حذف کامل سلول های سرطانی ذکر شده اجرا شود.

 

مزایای روش های درمانی سرطان

گرچه روش های مختلف درمان سرطان می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی ناراحت کننده ای در اغلب افراد بشود اما نتایج مثبت این درمان ها معمولا باعث شادی بیماران سرطانی می شود. زمانی که سرطان زود هنگام تشخیص داده بشود پرتو درمانی می تواند سلول ها و بافت های سرطانی را کاملا نابود بسازد.

 

ارائه خدمات درمان سرطان

زمانی که فرد نیازمند پزشک، جهت درمان سرطان است باید به سراغ متخصص خون و سرطان برود. این پزشکان در رشته تومور شناسی (انکولوژی) تحصیل کرده اند. علاوه بر تخصص پزشک درمان گر باید دارای تجربه و مهارت بالایی باید. خوشبختانه کشور ایران و شهر مشهد در این شاخه از پزشکان و مراکز فوق تخصصی و مجهزی برخوردار است. گروه گردشگری سلامت اَوِسینا آمادگی دارد تا شما را با معتبر ترین پزشکان و مراکز درمانی در این حوزه معرفی نماید.

 

درصورت تمایل به سفر به ایران جهت درمان و بهره بری از امکانات درمانی شهر مشهد می توانید از طریق پر کردن فرم ارتباط با ما از خدمات ما بهره مند شوید.