کاشت مو

کاشت مو

کاشت مو یکی از مؤثرترین پروسه های زیبایی است. در کاشت موی طبیعی، موهای خود فرد از قسمتهای اطراف سر برداشت و به قسمتهای طاس و کم موی بالای سر پیوند زده می شود. در واقع این امر به صورت انتقال فولیکول های موی فرد از یک نقطه بدن به نقطه دیگر می باشد.

کاشت مو براساس شرایط هر مراجعه کننده به چند روش قابل انجام است در حال حاضر شایعترین تکنیکهای مورد استفاده شامل FUT ، FIT و روش ترکیبی است. همچنین  دو روش Hair Mesotherapy و PRP نیز جهت درمان و تقویت ریزش مو بکار می رود.

 • FUT (Follicular Unit Transplantation ) : در این روش یک منطقه نواری شکل از پشت سر بیمار به طول حدود ۲۵ سانتی متر و عرض ۱/۵ الی ۲ سانتی متر برداشته می شود. پوست به همراه فولیکولهای مو جدا شده و وارد مرحله آماده سازی می گردد. سپس محل برداشت با بخیه های مخصوص بسته می شود.

کاشت مو FUT

 • FUE (Follicular Unit Extraction) یا FIT :  در این روش که به روش بدون جراحی نیز معروف است با ابزار ظریفی شبیه پانچ، فولیکولهای مو به صورت تک تک و جداگانه از ناحیه اهدا کننده جدا می شود. در این روش برش و بخیه وجود ندارد .

کاشت مو

 • روش ترکیبی: در این روش هم از FIT و هم از FUT استـفاده می شود که با این کار تعـداد گرافـت هـای بیشـتری را می توان منتقل کرد. موهای کاشته شده به مدت یک ماه رشد می کنند. سپس درصد زیادی از آنها در ماه دوم شروع به ریزش می کنند اما ریشه موها زنده می باشد و موهـای جدید از ماه سـوم به بعد ظاهر می شود که این موهای نازک و کرکی شکل می باشند و سپس ضخیم می گردند . نتیجه نهایی عمـل کاشـت مو پس از ۶ تا ۱۲ ماه قابل ارزیابی می باشد.
 • Hair Mesotherapy : روشی است که در آن مواد دارویی مـورد نیـاز مـو با تزریقات بسیار اندک ولـی مکـرر وارد بافــت هـدف می شود. در این روش با دسترسی سـریع و مسـتقیم به بافت هدف می توان داروهـای مورد نـیاز را بـدون نیاز به عبـور از جریـان سیستـمیک و گوارشـی وارد فولیکول مو کــرده کـه در تقـویت و رشـد مو ها اثر بسیار چشمگیری دارد.
 • PRP : می تواند موجب رویش مجدد و طبیــعی مو در مناطق طاسی پوست سر شود. این کار موجب تقـویت شکل و قوام و کیفیت فولیکـولهای موجـود، طـولانی کردن دوره آناژن و افزایش عمـر موهـای موجـــود می شود. از مزایای این روش آن است که برای انجـام آن نیازی به کوتاه کــردن موی سـر شخـص نیسـت و هیچگونه آثار اسکار جراحی و خونریزی ایجاد نمی شو
تعداد جلسه های مورد نياز براي كاشت مو در مردان:

تعداد جلسات كاشت موی طبیعی در هر فرد به عوامل مختلفی بستگی دارد. معمولا بسته به وسعت و شدت طاسی در منطقه گیرنده وتراكم موها در منطقه دهنده ، ۱-۲ جلسه كاشت مو لازم خواهد بود فاصله جلسات كاشت مو در صورت انجام FITچندروز و در صورت انجامFUT، شش ماه می باشد.

معمولا حداكثر تعداد گرافت هایی كه در یک جلسه كاشته می شود ، حدوداً ۱۵۰۰ تا ۴۰۰۰ گرافت می باشد كه از این تعداد حدود ، ۴۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تار مو رشد خواهد كرد .

عوارض عمل کاشت موی طبيعی:

كاشت موی طبیعی جزو عمل های جراحی بسیار ایمن محسوب می شود . امروزه با پیشرف تكنیك های جراحی مراجعین با عوارض ناخوشایندی بعد از عمل روبرو نمی شوند . عفونت چه در محل دهنده و چه در محل گیرنده فوق العاده نادر است.

معمولا محل كاشته شدن گرافت ها دردناک نیست. ممكن است مختصری التهاب در محل كاشت وجود داشته باشد كه بكمک كمپرس گرم برطرف میشود.

ممكن است درناحیه دهنده در پشت سر یكی دو روز احساس كشیده شدن پوست وجود داشته باشد كه براحتی با مصرف مسكن های معمولی برطرف خواهد شد. بعد از عمل اغلب بیماران در محل دهنده پشت سر احساس كرختی و بیحسی میكنند كه بتدریج ظرف چند ماه برطرف خواهد شد. جوشگاه محل دهنده بسیار باریک بوده و براحتی توسط موهای شخص پوشیده می شود.

روش غيرجراحي FIT در كاشت مو

در روش FITکه به روش بدون برش و بدون بخیه معروف است با استفاده از قلم مخصوصی فولیکول ها مستقیما یک به یک از پوست پشت سر برداشته می شودودر محل گیرنده کاشته میشود. تفاوت FITبا FUTفقط در نحوه برداشت موها از دور سر است وگرنه نحوه ترمیم وکاشت در هردو روش یکسان است.

قبل از FITباید موهای سر کاملا کوتاه شده باشد. پس از برقراری بیحسی موضعی ، توسط وسیله استوانه ای کوچکی به قطر ۱ میلیمتر که پانچ ( Punch) نام دارد ، موها بصورت گرافت های مجزا یک به یک از پوست پشت سر خارج شده و در مناطق کم پشت کاشته می شود.

افراد مناسب براي FITکدامند؟
 • اگرفرد به هر دليلی تمايل به برش جراحی و بخيه نداشته باشد.
 • اگر به خاطر سفت بودن پوست سر امکان برداشتن نوار پوستی(FUT )وجود نداشته باشد.
 • اگر بيمار روز قبل FUT کرده و روز بعد برای عمل ترکيبی مراجعه کند.
 • افرادی در سطح کمي برای کاشت مو نياز دارند.
محاسن FIT:

حسن اين روش آن است که از برش جراحی، بخيه زدن و بخيه کشيدن استفاده نمی شود و خط بخيه درپشت سرباقی نمی ماند.

معايب FIT :
 • برداشتن تعداد زيادی از موهای پشت سر باعث كم پشتی آن منطقه خواهد شد.
 • درصد کمی از موها در زمان خارج شدن از زير پوست، با فشار پانچ از ناحيه ريشه آسيب ديده و پس از كاشت رشد نمی كنند.

 

پيوند موهای بدن به سر  BHT:

در این روش موها از مناطق پرموی بدن (زیر بغل ، سینه و …) بصورت گرافت های مجزا خارج شده و در مناطق كم پشت سركاشته میشود . این روش علیرغم جالب بنظر رسیدن آن اصلا جواب نمی دهد. زیرا بیش از ۵۰درصد موها ی كاشته شده هرگز رشد نخواهند كرد . مابقی نیز بتدریج كیفیت خود را از دست داده و كركی خواهند شد. موهای بدن بهیجوجه جایگزین مناسبی برای موهای سر نیستند.

كاشت موهای مصنوعی ( Artificial Hair Implant):

امروزه كیفیت  موهای مصنوعی آنقدر بهتر شده است كه تشخیص موی مصنوعی از موی طبیعی آسان نیست. عیب اصلی این موها آن است كه بتدریج ظرف ۳-۳۶ ماه خود بخود از پوست سركنده میشوند بطوریكه لازم است هر سال عمل جراحی تكمیلی بر روی شخص تكرار شود.درمراكز معتبر دنیا كاشت موهای مصنوعی بخاطر عوارض متعدد آن از جمله عفونت پوست سر منسوخ شده است.ازجمله عوارض کاشت موی مصنوعی با التهاب پوست در نواحی کاشت میتواند موجب بد شکلی شود.

افراد مناسب برای عمل کاشت موی طبيعی:

عمل جراحی كاشت موی طبیعی تنها راه حل موفقیت آمیز و دائمی در درمان كم مویی و طاسی می باشد. صرف نظر از موارد استثنا این عمل برای هر مرد یا زنی كه ریزش مو دارد و از كم مویی وطاسی دائمی رنج میبرد مناسب است. مانند:

 • مردان با ریزش موی مردانه
 • زنان با ریزش موی زنانه
 • مردان و زنانی كه تمایل دارند شكل ومكان خط موی جلوی سرخود را تغییر دهند.
 • بیماری های پوستی و صدماتی كه منجر به از بین رفتن دائمی مو ها شده باشد.
 • افرادی كه ابرو مژه ریش و سبیل ندارند و یا می خواهند آنرا پرپشت تر كنند.

 

 

سن مناسب براي کاشت موی طبيعی:

چون ریزش مو پدیده ای تدریجی و ادامه دار است، بیماران می توانند بعد از سن ۲۰ سالگی هر وقت كه بخواهند درخواست كاشت مو بكنند.  اكثرا اولین جلسه كاشت مو زمانی انجام میشود كه بیمار بطور كامل طاس نشده است در نتیجه موهای كاشته شده در كنار موهای موجود ظاهر پرپشت تری ایجاد خواهد كرد.

توصیه میشود در اولین مراجعه به متخصص پوست و مو درمان دارویی نیز شروع شود. درمان دارویی باعث كاهش شدت ریزش مو و یا پیشگیری كامل از آن می شود.

“مراقبت های بعد از کاشت مو “
مصرف داروها :

۱-    استفاده از کپسول آنتی بیوتیک تجویز شده هر ۶ ساعت به مدت ۷ روز .

۲-    استفاده از قرص پردنیزولون تجویز شده هر روز بعد از صبحانه  به مدت ۵ روز .

۳-    در صورت انجام  FUT استفاده از پماد تجویزی در محل بخیه شده به مدت دو هفته و تا یک هفته بعد از کشیدن بخیه ها .

۴-    استفاده از قرص فیناستراید تجویز شده  هر شب یک قرص به مدت یکسال .

۵-    استفاده از کپسول تقویت رشد مو بمدت ۶ ماه .

۶-    مصرف محلول ماینوکسیدیل  به مقدار یک س سی روی سر ، از دو هفته بعد از کاشت به مدت یکسال .

مراقبتت های عمومی :

۱-    شستشوی سر  یک روز بعد از کاشت مو به صورت روزانه با شامپو بچه بدون لمس ، زیر دوش آب با فشار کم و دمای متوسط .

۲-    دو هفته بعد از کاشت مو فرد می تواند پوست سر و موها را به آرامی هنگام شستشو لمس نماید .

۳-    موهای کاشته شده ۶-۴ هفته بعد می ریزند و حدود  ۶-۴ هفته بعد موهای جدید که دائمی می باشند شروع به رشد می نمایند .

۴-    قضاوت کاشت ده ماه بعد قابل انجام است .

۵-    حرکات ورزشی بمدت دو هفته نباید انجام شود . پس از دو هفته می توان نرمش های سبک شروع نمود و برای انجام ورزش های سنگین یک ماه زمان لازم است .

۶-    تا دو هفته بعد از کاشت مو از کشیدن سیگار و مصرف آسپرین اجتناب شود .

۷-    یک روز پس از پایان کاشت جهت برداشتن پانسمان و کنترل محل کاشت مو به کلینیک مراجعه شود  .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *