برقراری قطار مشهد-نخجوان فرصتی برای رونق اقصاد گردشگری

جمهوری خود مختار نخجوان به مرکزیت شهر نخجوان بخشی از کشور آذربایجان است و اکثریت جمعیت۴۰۰ هزار نفری آن را شیعیان تشکیل می دهند. از این رو برای گسترش روابط فرهنگی و اقتصادی بین دو کشور و تسهیل مسافرت مردم دو کشور راه آهن جمهوری اسلامی طرح ایجاد مسیر ریلی نخجوان – مشهد را ارائه و اجرا نموده است.

قطار مشهد - نخجوان

 

میرحسن موسوی (معاون مسافری راه آهن) در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: قطار مستقیم نخجوان – مشهد روز ۹ دی ماه با حضور مقامات دو کشور ایران و آذربایجان به صورت رسمی راه اندازی می شود.

وی ادامه داد: این قطارساعت ۱۰:۳۰ صبح روز پنج شنبه از نخجوان به سمت مشهد حرکت می کند و پس از طی مسافتی در حدود ۱۸۵۸ کیلومتر، ساعت ۵ بعدازظهر روز جمعه به ایستگاه مشهد می‌رسد. وی افزود، قیمت بلیت این مسیر ۱۵۸ هزار تومان و ظرفیت هر کوپه آن ۴ نفر است.

موسوی بیان کرد: براساس برنامه، تشریفات گمرکی و مشاهده پاسپورت در ایستگاه جلفا انجام می شود و قطار از این ایستگاه به سمت مشهد حرکت می کند. این قطار به صورت قطعی، هفته‌ای یکبار به سمت مشهد حرکت می‌کند، یعنی قطار آخر هفته از نخجوان به مشهد و بالعکس حرکت می‌کند البته درصورت استقبال مسافران هفته‌ای دو زوج سفر در این مسیر انجام می‌شود. البته پس از اولین سفر، روزهای قطعی انجام این حرکت تعیین می‌شود.

موسوی اظهار داشت: مسافران اولین قطار، نخجوانی‌ها هستند و تمام بلیت هم به آذربایجانی‌ها فروخته می‌شود اما اگر ظرفیت قطار کامل نشود، ۲۴ ساعت قبل از حرکت قطار به راه آهن جمهوری اسلامی ایران اطلاع رسانی می شود و راه آهن اقدام به فروش بلیت  در ایران می‌کند.

به گفته وی، پیشنهاد ایجاد مسیر ریلی نخجوان – مشهد از سوی راه آهن جمهوری اسلامی بوده است و براساس رایزنی های اولیه، این قطار سه شنبه ها از نخجوان و جمعه ها از مشهد حرکت دارد که اگر تعداد سفرها به دو زوج برسد روزهای آن تغییر می کند که این موضوع به رایزنی ایران و آذربایجان بستگی دارد.

معاون مسافری شرکت راه آهن، افزود: اولین قطار مستقیم از نخجوان به مشهد حرکت می کند اما امکان حرکت به تهران و تبریز هم ایجاد شده است و مسافران می توانند از نخجوان به سه شهر تهران، مشهد و تبریز سفر کنند.

شهر مشهد همواره یکی از مقاصد مهم گردشگران زیارتی، فرهنگی، تفریحی و درمانی شیعیان خاورمیانه بحساب می آید لذا می توان امید داشت که برقراری این خط آهن کمکی باشد برای رونق گردشگری اسلامی باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *