جایگاه شناخته نشده راهنمایان گردشگری

با توجه به رشد روز افزون گردشگران خارجی در ایران و بویژه خراسان رضوی اهمیت و جایگاه خدمات گردشگری با کیفیت روز به روز پر رنگ تر می شود. در این بین راهنمایان گردشگری یا همان لیدرها جزو برجسته ترین خدمات مورد نیاز گردشگران به شمار می آیند. از این رو خبرنگار گروه گردشگری سلامت اَوِسینا با همکاری نشریه اقتصاد آسیا اقدام به مصاحبه با یکی از شناخته شده ترین و پرسابقه ترین راهنمایان گردشگری مشهد نموده است.

محسن مکرم، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان خراسان رضوی:
محسن مکرم

تورلیدر ها پیشانی صنعت گردشگری هستند چرا که یک راهنمای توانمند و آموزش دیده اولا ضامن رونق صنعت گردشگری است، به نحوی که با معرفی کامل و صحیح یک بنا و ارائه خدمات صادقانه باعث علاقه مند شدن گردشگران برای اقامت طولانی تر و استفاده بیشتر از جاذبه ها و خدمات توریستی می شود و گردشگران پس از بازگشت به کشورشان خود یک مشوق برای گردشگری کشور خواهند بود. دوما راهنمایان گردشگری اعتبار و وجه ایران و ایرانیان را به سایر مردم دنیا نشان می دهند. به همین علت می توان گفت هر راهنما، سفیر فرهنگی کشور خود است.
محسن مکرم، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان خراسان رضوی در گفتگو با خبر نگار ما ضمن بیان مطلب فوق افزود: راهنمایان رسمی و دارای مجوز افرادی هستند با مدرک های تحصیلی کارشناسی تا دکترا در رشته های مختلف که در دوره های رسمی راهنمایان گردشگری طی مدت ۶ ماه و تحت نظارت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ایران شرکت کرده اند و در پایان توانسته اند بعد از گذراندن و قبولی در ۱۷ ماده درسی مانند تاریخ، جغرافی، زبان خارجی، روان شناسی، مدیریت بازاریابی، صنایع دستی و غیره، کارت راهنمای رسمی را بگیرند و تحت نظارت انجمن راهنمایان گردشگری و سازمان میراث فرهنگی استان به فعالیت می پردازند.

پیرامون انجمن صنفی راهنمایان خراسان رضوی توضیحاتی بیان نمایید:

این انجمن از حدود ۴ سال قبل با حمایت کانون راهنمایان کشور شروع به فعالیت نموده است و در حال حاضر ما ۹۰ نفر از راهنمایان رسمی و مجاز در زمینه های گردشگری زیارتی، فرهنگی، تاریخی، سیاحتی و درمانی مسلط به بسیاری زبان های زنده دنیا را تحت پوشش داریم. خدمات ما به تورها، سازمان ها و توریست ها، معرفی و اختصاص راهنما، متناسب با نیاز آنهاست به طوری که با توجه به هدف آن ها از سفر به کشورمان و سپس با توجه به رده سنی، زبان، تعداد و جنسیت گردشگران راهنمای مناسب به آنها معرفی می شود.

با توجه به صدمات غیر قابل انکار راهنمایان غیر مجاز به صنعت گردشگری، برای مبارزه با این پدیده چه اقداماتی صورت گرفته است؟

قبل از اینکه این صنف تشکیل شود بنا به نیاز جامعه افراد مختلف و عموما غیر متخصص مانند رانندگان تاکسی، مغازه داران و به خصوص هموطنان عرب زبان ساکن در مشهد وارد حیطه راهنمایی گردشگران شدند و متاسفانه بخاطر عدم تخصص و عدم نظارت و در برخی موارد، نگاه صرفا سودجویانه باعث ایجاد مشکلاتی برای زائرین و مجاورین شده اند و به پیکره گردشگری استان ضربات جدی وارد کرده اند، که با پیگیری های خوبی که سازمان میراث فرهنگی و انجمن راهنمایان گردشگری استان داشته است موجب شده تا اماکنی مانند هتل ها، آژانس ها و سایر اماکنی که به نوعی با گردشگران سر و کار دارند از وجود راهنمایان رسمی، انجمن راهنمایان و نحوه دسترسی به آنان مطلع شوند. البته شایان ذکر است که در حال حاضر اگر هرکدام از مراکز گردشگری تحت نظارت میراث فرهنگی از راهنمایان غیر مجاز استفاده کنند مطابق قانون میراث فرهنگی به شدت با آنها برخورد می شود و در مواردی منجر به لغو امتیازات و حتی لغو مجوز فعالیت آن مرکز خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است یکی دیگر از عوامل مهم از رونق افتادن بازار گردشگران غیر مجاز این است که بخش زیادی از گردشگران عربی که به ایران می آیند به علت تجربه سفرهای، قبلی دیگر به این دسته افراد اعتماد نمی کنند و خود به دنبال راهنما های مجاز می گردند.

در مورد راهنمایان فعال در حوزه گردشگری سلامت و نحوه فعالیت آنها توضیح دهید.

برخی از همکاران ما بطور حرفه ای به امر راهنمایی گردشگران سلامت می پردازند. آنها بیماران خارجی را صرفا به مراکز معتبر و برجسته درمانی می برند و در طول درمان، در کنار آنها هستند و در صورت نیاز، به برقراری ارتباط آنها با پزشکان و برآورده کردن سایر نیازهای بیماران می پردازند. همچنین برای بیماران و سایر افرادی که می خواهند مدتی در منطقه ای آرام و زیبا به دور از هیاهوی شهری باشند آنها را به هتل ها و اقامت گاه های مورد تایید گردشگری سلامت در ییلاقات اطراف مشهد می برند.
همچنین برخی از گردشگران سلامت به واسطه آشنایی قبلی خود و یا دوستانشان با راهنمایان ما، قبل از عزیمت به ایران با راهنمایان تماس می گیرند و آنها از پیش نوبت های درمان آنها را اخذ می کنند و نظریه پزشک، طول درمان، هزینه های درمان و سایر اطلاعات را از پیش به بیماران می دهند تا با اطلاعات کامل و آسودگی خیال راهی ایران شوند.

از دیدگاه شما مهمترین مشکلات فرا روی بخش گردشگری چه می باشد؟

اولین مشکل جدی عدم آگاهی مردم ما از نقش مفید راهنما در هنگام بازدید از اماکن تاریخی و سیاحتی است.
دیگر مشکل عدم شناخت جاذبه های گردشگری کشور و توانمندی های بالای گردشگری و تفریح آن، حتی برای مردمان کشور خودمان است. به عنوان مثال در نوروز گذشته در منطقه توس و آرامگاه فردوسی حدود ۱۰۰ هزار نفر بازدید کننده داشتیم. از این بین فقط ۰٫۵ درصد از آنها علاقه مند بودند تا از راهنمای گردشگری استفاده کنند. زمانی که همکاران ما به طور افتخاری به راهنمایی و معرفی شهر توس و شخصیت فردوسی بزرگ پرداختند؛ به وضوح احساس غرور و افتخار ملی در چهره هموطنان ما موج می زد. این نشانه تاثیر آگاهی یافتن مردم از داشته های کشور و همچنین نقش مهم یک راهنمای گردشگری توانمند بر این موضوع است. که مطمئنا نقش رسانه ها در آگاهی دادن غیر قابل کتمان است و باید از آن به خوبی بهره برداری کرد.
دیگر مشکل کشور و استان ما ضعف در برخی زیر ساخت هاست. به عنوان مثال در شهر ما هتل های بسیار خوب و توانمندی داریم اما در آنها مسیر و تابلوهای راهنمای فرار اضطراری مشخص نشده است که این ضعفی است که به وضوح توسط یک گردشگر خارجی احساس می شود و یا این که ما خودروهای مناسب گردشگران را در سطح شهر به اندازه کافی نداریم. حتی متاسفانه سرویس های بهداشتی مناسب در سطح شهر، و مراکز گردشگری بین راهی که از نیاز های اولیه هر جامعه شهری به خصوص یک شهر توریستی است به اندازه کافی وجود ندارد. برطرف کردن این کمبود های زیر ساختی نیاز به همکاری و دست به دست هم دادن مسئولین این شهر با بخش گردشگری شهر دارد.
از طرف دیگر با وجود قوانین میراث فرهنگی برای مقابله با افراد سودجو و غیر متخصص در امر گردشگری نیاز است تا در اجرای این قوانین، بیش از گذشته نظارت و سخت گیری انجام شود.
حال که صحبت از مشکلات شد بد نیست در این مجال اشاره ای هم به یکی از مهمترین مشکلات راهنمایان گردشگری داشته باشیم و آن این که متاسفانه راهنمایان ما علی رغم اینکه به طور رسمی و تحت نظارت قانون فعالیت می کنند متاسفانه بیمه تامین اجتماعی برای آنها در نظر گرفته نشده است و در برنامه پنجم توسعه نیز به این موضوع توجه نشده و حواله به برنامه ششم داده شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *