گردشگری نقطه روشن تجارت جهانی

صنعت توریسمطبق بررسی‌های سازمان گردشگری جهانی:

گردشگری نقطه روشن دربدترین سال از نظر حجم تجارت جهانی بود

با وجود نگرانی از حملات تروریستی گردشگری در سال ۲۰۱۵ جبرانی برای کاهش حجم صادرات و تجارت جهانی بوده که به دلیل کاهش قیمت نفت بدترین سال را درشش سال گذشته تجربه کرد.

خبرگزاری میراث فرهنگی – بین‌الملل – سازمان گردشگری جهانی اعلام کرد که میزان رشد پول خرج شده در صنعت گردشگری برای چهارمین سال پیاپی از ارزش کل تجارت جهانی بیشتر  بوده و امریکا و چین همچنان محبوب ترین مقصدهای گردشگری جهان هستند. طبق همین گزارش دو کشورفرانسه و اسپانیا درردیف‌های بعدی این جدول قرار دارند.
طبق آمارهای سازمان گردشگری جهانی که اوایل این ماه منتشر شده صنعت گردشگری جهانی با ۴ درصد رشد در سال ۲۰۱۵ بیش از ۱٫۴ میلیارد دلار درآمد تولید کرده است. این رقم به مراتب بیشتر از رشد تجارت جهانی است که تنها ۲٫۸ درصد در سال ۲۰۱۵ برآورد شده است. هزینه کردن پول در صنعت گردشگری که شامل اقامتگاه، غذا، تفریح و سرگرمی و خدمات وابسته است، تاحدی جبران کننده کاهش حجم صادرات و کاهش قیمت کالاست.
«طالب رفاعی» دبیرکل سازمان گردشگری جهانی با اشاره به این آمار اظهار داشت که گردشگری امروزه بخش مهمی از تجارت بین‌الملل است. این صنعت ظرفیت بالایی برای جبران کاهش درآمد صادرات دربسیاری از کشورهای صادر کننده نفت نشان داده‌است. به گفته وی گردشگری به طور فزاینده‌ای به عنوان بخش ضروری برای ایجاد تنوع در صادرات دربسیاری از اقتصادهای نوظهور و نیز برخی کشورهای پیشرفته مطرح است. این گزارش به سقوط قیمت جهانی کالا اشاره کرده که سبب کاهش حجم کل واردات دربرخی کشورهای صادرکننده نفت شده است.سپس یادآور شده که طبق بررسی‌های انجام شده از سوی  CPB – دفتر بررسی سیاست های اقتصادی هلند- سال ۲۰۱۵ بدترین سال برای تجارت جهانی طی شش سال گذشته یعنی از ۲۰۰۹ به این سو بوده است.
افزایش رشد گردشگری بین‌الملل درشرایطی صورت گرفته که به  دلیل حملات تروریستی که اخیرا دربرخی مراکز مهم ترابری و خطوط هوایی جهان صورت گرفته، با نگرانی‌های جدی درباره امنیت مسافران روبروشده است. طبق آمارهای منتشر شده، امریکا و چین و سپس انگلستان جذاب‌ترین مقصدها برای گردشگران از کشورهای دیگربوده‌اند. تعداد گردشگران خارجی از کشور چین که از سال ۲۰۰۴ روبه رشد داشته ، همچنان رو به افزایش دارد که سال گذشته ۲۵ درصد رشد را در میزان خرید این گردشگران از مقصدهای گردشگری درپی داشت.
سازمان گردشگری جهانی پیش‌تر نیز اعلام کرده بود که در سال ۲۰۱۵ صنعت گردشگری ۷ درصد ازحجم کل صادرات جهانی را تشکیل داده و این رقم از حجم اعلام شده درسال پیش از آن که ۶ درصد بوده، بیشتر است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *