گردشگری سومين صادرات بزرگ جهان

سهم صنعت گردشگري از ميزان كل صادرات جهان در سال ۲۰۱۵ ميلادي به هفت درصد افزايش يافت و به ۱٫۴ تريليون دلار رسيد.

سازمان جهاني گردشگري سازمان ملل (UNWTO) در گزارش اوليه خود اعلام كرد، صنعت گردشگري با سهم ۱٫۴ تريليون دلاري در سال ۲۰۱۵ به عنوان سومين صادرات بزرگ جهان شناخته شد. به گزارش اقتصاد آنلاين به نقل از ايسنا، اين چهارمين سال پياپي است كه صنعت گردشگري با پيشي گرفتن از تجارت كالا عنوان سومين صادرات بزرگ جهان را به نام خود ثبت كند.

سازمان جهاني گردشگري ميزان هزينه گردشگران را در سال ۲۰۱۵ ميلادي رقم ۱٫۴ تريليون دلار برآورد كرد كه به طور متوسط اين رقم برابر است با روزانه چهار ميليارد دلار.

صنعت گردشگری

هزينه حمل و نقل گردشگران خارجي در سال گذشته ميلادي به ۲۱۰ ميليارد دلار رسيد، در حالي كه درآمد حاصل از اقامت، غذا و نوشيدني‌، سرگرمي، خريد و ديگر خدمات گردشگران خارجي به ۱٫۲ تريليون دلار افزايش يافته كه حاكي از رشد ۳٫۶ درصدي در مقايسه با آمار سال گذشته آن است.

صنعت گردشگري پس از سوخت و مواد شيميايي و جلوتر از تجارت غذا و محصولات خودرو در مكان سوم بزرگترين صادرات جهان است كه بنابر اعلام سازمان جهاني گردشگري در بسياري از كشورهاي در حال توسعه صنعت گردشگري اولين صادرات مهم محسوب مي‌شود.

«طالب ريفاعي»، دبيركل سازمان جهاني گردشگري در جريان برگزاري شصتمين نشست كميسيون منطقه‌اي آمريكا در هاواناي كوبا گفت: «با كاهش قيمت مواد خام‌، صنعت گردشگري به شكا فزآينده‌اي در بسياري از كشورهاي توليد كننده نفت توانسته درآمدهاي صادراتي ضعيف‌تر از محل ديگر كالاها را جبران كند.

دبير كل سازمان جهاني گردشگري افزود: «صنعت گردشگري يكي از عناصر اصلي گوناگوني صادرات در اقتصادهاي نوظهور و همچنين چندين كشور پيشرفته اقتصادي است.

با نگاهي به كشورها درمي‌يابيم كه آمريكا با درآمد ۱۷۸ ميليارد دلاري برترين مقصد گردشگري جهان است و پس از آن كشورهاي چين بادرآمد (۱۱۴ ميليارد دلار)،‌ اسپانيا(۵۷ ميليارد دلار) و فرانسه (۴۶ ميليارد دلار) قراردارند.

از لحاظ هزينه خارجي گردشگران نيز چيني‌ها كه از سال ۲۰۰۴ تا كنون رشد دو رقمي را در اين زمينه تجربه مي‌كنند، در مكان نخست جهان قرار دارد كه به اين امر به سود مقاصد گردشگري آسيا چون ژاپن و تايلند و همچنين آمريكا و ديگر مقاصد اروپايي بوده است.

ميزان هزينه‌كرد گردشگران چيني در نقاط مختلف جهان با ۲۵ درصد افزايش به ۲۹۲ ميليارد دلار رسيده و تعداد گردشگران چيني كه مقاصد خارجي را براي سفر انتخاب مي‌كنند نيز با ۱۰ درصد رشد به ۱۲۸ ميليون نفر افزايش يافته است.

در مقايسه، ميزان هزينه‌كرد گردشگران آمريكايي در كشورهاي ديگر جهان نيز با ۹ درصد افزايش در سال ۲۰۱۵ به ۱۲۰ ميليارد دلار ارتقاء يافته و تعداد آمريكايي‌ها كه كشورشان را به مقاصد گردشگري در ساير نقاط جهان ترك مي‌كنند نيز با رشد ۸ درصدي به ۷۳ ميليون نفر رسيده است.

سازمان جهاني گردشگري در گزارش خود از افزايش ۴٫۴ درصدي گردشگران خارجي در سراسر جهان و رسيدن آن به رقم ۱٫۱۸ ميليارد نفر نيز خبر مي دهد و همچنين براين اساس درآمد حاصل از گردشگران خارجي در سراسر جهان نيز با رشد ۳٫۶ درصدي در سال ۲۰۱۵ به مجموع ۱٫۴ تريليون دلار رسيد.

ميزان هزينه گردشگران خارجي در مناطق آمريكا‌، آسيا- اقيانوسيه و خاورميانه طي سال گذشته همگي با ۴ درصد رشد روبه رو بوده، در حالي كه اين رشد در اروپا سه درصد و در آفريقا دو درصد اعلام شده است.

كشورهاي آمريكا،‌ چين، ‌اسپانيا و فرانسه همچنان برترين مقاصد گردشگري جهان از لحاظ درآمد و جذب گردشگر هستند و در سال گذشته ميلادي چين‌، آمريكا و انگليس پذيراي بيشترين تعداد گردشگر خارجي بوده‌اند.

منبع: نشریه اقتصاد آسیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *