خراسان رضوی پیشگام بسته اجرایی گردشگری سلامت

دکتر محمد اسماعیل خیامیدکتر محمد اسماعیل خیامی – مسئول گردشگری سلامت علوم پزشکی مشهد

امروزه صنعت گردشگری بویژه گردشگری سلامت (Health Tourism) رشد چشمگیری را در تمام دنیا داشته است.

در این راستا کشور ایران نیز برای دستیابی به بازار های هدف تلاش هایی را انجام می دهد. از جمله شهر هایی که پتانسیل های زیادی را در این زمینه دارد، شهر مقدس مشهد می باشد. لذا گفتگویی را با دکتر محمد اسماعیل خیامی مسئول گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام داده و سوالاتی را مطرح کردیم که متن سوالات و جواب های ایشان بشرح ذیل می باشد:

۱) با توجه به موقعیت استراتژیک مشهد جهت جذب گردشگر در حوزه سلامت چه تمهیداتی را آغاز کرده اید؟

اقدامات صورت گرفته در استان خراسان رضوی در حوزه گردشگری سلامت با تصمیمات گروهی کمیته گردشگری سلامت آغاز و توسط دبیرخانه گردشگری سلامت استان مستقر در دانشگاه علوم پزشکی مشهد اجرا می شود. از عمده ترین اقدامات صورت گرفته می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

۱- تصویب بسته گردشگری سلامت استان برای اولین بار در کشور توسط کارگروه گردشگری استان.

۲- تشکیل کمیته گردشگری سلامت استان با عضویت دستگاه های مختلف دست اندرکار در این زمینه

۳- تهیه راهبردهای گردشگری سلامت استان

۴- تشکیل کمیسیون بررسی و صدور مجوز گردشگری سلامت استان

۵- تشکیل کمیته مشورتی با صاحب نظران عرصه گردشگری سلامت به منظور تهیه برنامه ها، اسناد و دستورالعمل های لازم

۶- برگزاری مستمر جلسات کمیته گردشگری سلامت

۷- برقراری تعامل بین بخشی با دستگاه های زیربط و ایجاد هماهنی های لازم بین آنها

۸- ایجاد دپارتمان پذیرش بیماران بین الملل (IPD) در بیمارستان های داوطلب پذیرش این نوع بیماران

۹- شروع آموزش کارکنان دپارتمان های پذیرش بیماران بین الملل در بیمارستان های دولتی، خصوصی و خیریه

۱۰- فراهم آوری زمینه آغاز ثبت اطلاعات بیماران خارجی پذیرش شده در بیمارستانهای استان از نیمه دوم سال ۱۳۹۳

۱۱- تهیه دستورالعمل های کاری لازم در حوزه گردشگری سلامت برای نحوه فعالیت و ارتباط عوامل مختلف فعال در این حوزه

۱۲- تدوین فرآیندهای کاری در حوزه گردشگری سلامت

۱۳- صدورمجوز برای ثبت چند شرکت گردشگری سلامت در استان برای حضور و فعالیت رسمی در این عرصه

از اهم فعالیت های انجام شده در این عرصه می باشد.

۲)اطلاع رسانی در خصوص گردشگری سلامت تاکنون به چه صورت بوده و جهت اطلاع رسانی بیشتر چه برنامه هایی را پیشه رو دارید؟

با توجه به اینکه اطلاع رسانی در حوزه گردشگری سلامت یکی از ابزارهای مهم و اساسی در تبیین جایگاه این حوزه می باشد. لذا مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد با برنامه ای خاص این مهم را پیگیری و دنبال می کند. برگزاری و شرکت در همایش های گردشگری سلامت داخلی و خارجی. تهیه بروشورهای تبلیغاتی و توزیع آن در مراکز درمانی، تهیه فیلمی از معرفی پتانسل های مجموعه درمانی و تشخیص در استان با همکاری شبکه الکوثر و پخش به روی شبکه ماهواره ای الکوثر جهت اطلاع مخاطبین عربی، از این دست اقدامات بوده است.

تبلیغ و اطلاع رسانی از طریق سایت های دانشگاه، مراکز درمانی و شرکت های گردشگری سلامت نیز از طرق دیگر اطلاع رسانی است. ضمنا اطلاع رسانی به بیماران کشورهای همسایه به علت عملکرد مثبت مراکز درمانی و تشخیصی استان خراسان رضوی بیشتر به صورت معرفی بیمار به بیمار بوده است. البته در این راستا بعضی از شرکت های گردشگری سلامت عملکرد مطلوبی داشته اند و ضمن برنامه ریزی در کشور های هدف و آگاهی رسانی مناسب اقدامات خوبی را انجام داده اند.

 ۳) پذیرش گردشگران سلامت بیشتر از چه کشورهایی است؟

مراجعین گردشگری سلامت در استان خراسان رضوی بیشتر از کشورهای عراق – افغانستان – ترکمنستان – تاجیکستان و کشورهای حوزه خلیج فارس می باشد.

۴)خدمات و نرخ های قابل مقایسه ای که برای گردشگران سلامت در نظر گرفته اید به چه صورت است؟

به طور کلی کلیه خدمات تخصصی و فوق تخصصی که در توان سیستم درمانی و تشخیصی باشد با اخذ مجوز از مراکز موصوف قابل ارائه به بیماران گردشگر سلامت خواهد بود. اما با توجه به اینکه وزارت درمان و بهداشت و آموزش پزشکی و دولت سوبسیدهایی را به بخش های مختلف درمان ارائه می نمایند که مختص هموطنان عزیز می باشد. شایسته نیست این سوبسید ها از طریق ارائه خدمات به اتباع خارجی از کشور خارج شود. لذا نرخ ارائه خدمات به بیماران خارجی تفاوت داشته و تعرفه های خاص خود را دارد. با توجه به اینکه می بایستی برای جذب گردشگر سلامت به رقابت پذیر بودن این تعرفه ها با کشورهای منطقه نیز توجه نمود. لذا دانشگاه علوم پزشکی مشهد با صرف زمان زیاد و صدها نفر و صدها ساعت کار کارشناسی تعرفه های بخش درمانی را در دو بخش خصوصی و دولتی تدوین و اعلام نموده است که به عنوان یک اقدام مهم و اساسی در سازماندهی وضعیت توریسم سلامت مورد استقبال مراکز درمانی قرار گرفته است.

۵) گردشگران سلامت بیشتر جهت انجام چه خدمات پزشکی به مشهد سفر می کنند؟ آیا جهت اقامت و اسکان آنها برنامه ای را درنظر گرفته اید؟

گردشگران سلامتی که به استان خراسان رضوی مراجعه می نمایند ضمن استفاده از فضاهای معنوی حاکم بر استان از سایر مواهب الهی موجود در استان مانند تفرجگاه ها و طبیعت زیبای استان برای حفظ و ارتقای سلامت خود استفاده می نمایند. اما در حوزه درمان بیشترمتقاضی دریافت خدمات تخصصی و فوق تخصصی در رشته های مختلف (زیباییجراحی قلبارتوپدیسایر خدمات جراحیدرمان نازاییدندانپزشکی و …) و خدمات تشخیصی می باشند.

در پایان چنانچه نکته قابل ذکری در نظر دارید بفرمایید.

با تشکر از تلاش و کوشش شما، جهت شناساندن و معرفی پتانسیل ها و ظرفیت های استان خراسان رضوی در گردشگری سلامت، و معرفی قابلیت های بالای حوزه گردشگری سلامت موجود به متقاضیان خارجی، جهت استفاده از این خدمات، به منظور توسعه صنعت گردشگری سلامت که فوائد فراوان و همه جانبه ای را در رشد و توسعه استان در برخواهد داشت؛ امیدوارم متولیان و دست اندکاران و همچنین مردم عزیزمان با هماهنگی و همراهی کامل تر و با شایستگی تمام در تقویت، شکوفایی و بارور شدن این صنعت بتوانند هرچه بیشتر سهیم باشند.

منبع: نشریه بین المللی گشت وگذار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *