بنیاد ژنتیک خراسان رضوی

ژنتیک

بنیاد پیشگیری از معلولیت های مادرزادی و ژنتیک خراسان رضوی به همت خیرین و مساعدت سازمان بهزیستی در تیر ماه سال ۱۳۸۸، با هدف کاهش معلولیت در جامعه در شهر مقدس مشهد به شماره ثبت ۲۷۲۲ تاسیس گردید.

خیرین بنیاد پس از پژوهشها و تحقیقات به عمل آمده جهت سرمایه گذاری درامور خیر مانـــدگار و تــــاثیرگـــذاری بلند مـــدت به این نـــتیجه رسیدند کـه جــهت پیــــشگیری از مــــعلولیتهای مــــادرزادی بنیاد یاد شده را تاسیس نمایند .

لذا خیرین جهت تاسیس چنین مرکزی در سال ۱۳۸۶ با سازمان بهزیستی متولی امور پیشگیری از معلولیتها وارد تعامل و همکاری شدند و پس از بررسیهای بعمل آمده توسط مدیر کل محترم سازمان بهزیستی استان خراسان رضوی، و رایزنیهای خیرین نتیجه آن پایه گذاری بنیاد (خیریه) پیشگیری از معلولیتهای مادرزادی وژنتیک خراسان رضوی در ماه مبارک رمضان سال ۱۳۸۶ گردید.

پس از مطالعات اولیه و بازدید از مراکز مشابه سطح کشور، سازمان بهزیستی قطعه زمینی به مساحت ۸۰۰ متر مربع واقع در بلوارشهید کریمی مشهد را جهت ساختمان بنیاد دراختیارخیرین قرارداد. از ابتدای خرداد ماه سال ۱۳۸۷ عملیات اجرایی آن توسط خیرین آغاز شد و در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ بنای این مرکز به مساحت تقریبی ۱۲۰۰ متر مربع به پایان رسید و راه اندازی آن اسفند ماه سال ۱۳۸۸ آغاز گردید .

ژنتیک

این بنیاد فعالیت خود را در ۴ بخش ذیل تعریف نموده است:

بخش اول : مشاوره ژنتیک که خدمات این بخش توسط متخصصین بالینی و ژنتیک انجام می شود و شامل بخش های زیر است:

الف : مشاوره قبل از ازدواج

ب : مشاوره قبل از بارداری

ج : مشاوره حین بارداری

بخش دوم : سونوگرافی تخصصی

بخش سوم : فرهنگ سازی و برگزاری کلاسهای آموزشی عمومی وتخصصی ، همایش ها و کنفرانسهای علمی ، تحقیقاتی : شامل کلاسهای آموزشی برای عموم جامعه با بحث مشاوره ژنتیک و تاثیر گذاری آن در کاهش سقط های مکرر و تولد نوزادان معلول،آموزشهای تخصصی جهت محققین رشته ژنتیک (نگاه آینده)

بخش چهارم : آزمایشگاهای تشخیص طبی و ژنتیک پزشکی

خیرین بنیاد برای رسیدن به اهداف تعریف شده در هیأت امنا خود از افراد خیر خواه ، متخصص و اساتید دانشگاه شامل متخصصین ژنتیک پزشکی ، سیتوژنتیک ، ژنتیک سلولی و ژنتیک انسانی و متخصصین بالینی استفاده نموده و تیم فوق تمامی توانایی علمی خود را در جهت رسیدن بنیاد به اهداف کوتاه مدت و بلند مدت ، به کار می برند تا شاید با عنایات خداوند و توجهات حضرت ولی عصر(عج) این بنیاد بتواند به اهداف خود در جهت کاهش معلولیت در جامعه برسد.

آدرس: مشهد – خیابان عامل – بلوار شهید کریمی – نبش شهید کریمی ۳۰

تلفن: ۳۷۲۳۱۷۰۰ (۵۱) ۹۸+

سایت: www.genetic-center.ir

ایمیل: info@genetic-center.ir

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *